Connect. Communicate. Collaborate. Securely.

Domů » Česky » Kerio Connect » Vypnutie spam kontroly ?
  •  
ruhrik@debondt.sk je nyní offline ruhrik@debondt.sk

Odeslat poštu tomuto uživateli
Je mozne uplne vypnut antispamovu kontrolu v KMS ? Mam problem, ze velmi vela sprav legalnych je oznacovanych ako SPAM. Potom musim rucne doplnat vynimky do KMS...

Dakujem.

S pozdravom, Robert.
  •  
BoBik je nyní offline BoBik

No tak vypnout to urcite jde. IMHO staci povypinat jednotlive antispamove filtry. Ale budete tim resit dusledek, nikoliv pricinu. Spise byste se mel zamyslet nad tim, proc mate tolik false positives a tomu prizpusobit konfiguraci. Nehlede na to, ze pak budete s nejvetsi pravdepodobnosti zahrnut takovym mnozstvi spamu, ze budete se slzou v oku vzpominat na obdobi, kdy jste mel antispam aktivni . . .

BoBik
  •  

Zdar BoBik-u.

1./ Vypnutie jednotlivych filtrov.

Prikladam obrazky - staci vypnut tieto dve veci ?

[img]index.php?t=getfile&id=161&private=0[/img]
[img]index.php?t=getfile&id=162&private=0[/img]

Odmietanie sprav podla databaz zo zalozky "Zakazani odosielatelia" by som urcite nevypinal. V tom mas pravdu.

2./ Zahltenie spamom.

Az taky strach z toho nemam, vid. druhy obrazok SpamAssassin-u - statistika. Podla toho, ake su tam pocitadla, mozes vidiet, ze az take zle to nieje. A to sa ta statistika robi uz peknych par mesiacov, ak nie rokov.

Vec sa ma tak, ze kedysi som mal antispam, do ktoreho sa dal poslat na specialnu adresu email, ktory bol spamovy, a on uz si ho preluskal, a spravy s podobnou charakteristikou uz oznacoval spravne. To v KMS nejde. A na PC mame nasadeny ESS (Eset Smart Security), a da sa v nom ohodnocovat, ci je sprava spam alebo nie aj tam. Problem je, ze ak to uz vyhodnoti KMS ako spam, uz s tym dalej nic v klientovi nemozem spravit, a musim si spravu presuvat rucne zo zlozky spamu do zlozky kam patri. A v predmete sa nachadza slovicko **SPAM**, co tam KMS pridal.

Za dnesny den som pozrel do logu spamu, a mam tam 15 zaznamov. Podla mna je to v pohode... A urcite spamy ani najlepsi filter nevyhodnoti, tych mam par za tyzden, ale to uz mi ako adminovi nevadi.

Vopred dakujem za odpoved.

S pozdravom, Robert.
  •  
zabo

Na klientoch ide oznacovat a odznacovat maily ako spam. Bud cez webmail alebo pripajat klienta cez outlook connector. Prave na tomto sa ten spamovy filter uci. Dobre nastavit medzne hodnoty a po par tyzdnoch to bude vyladene. Asi to bude lepsie riesenie ako ten ESET na klientoch.
  •  

Mily zabo.

Nedoporucujes riesenie mojej otazky, len poukazujes na moznost, ktoru KMS ponuka ako alternativu.

Treba si vsak uvedomit, ze ludia nechcu chodit na ziadny webmail, ani nechcu mat nainstalovane ziadne doplnky.

Pouzivame z urcitych dovodov klientov MS Outlook Express, a urcite neplanujeme z urcitych dovodov prechadzat na ineho klienta.

Samozrejme, kazdy klient ma svoje pre a proti, avsak toto nieje forum o takejto teme.

Takze ak by si vedel, ako vypnut antispam okrem kontrol podla databaz, tak by som uvital navrh. Ale ak je spravne riesenie v mojej odpovedi (otazke) BoBik-ovi, staci napisat.

Dakujem.

S pozdravom, Robert.
  •  

Tak vypnout muzete co uznate za vhodne . . . Klidne i kontrolu SPF zaznamu . . .
Ale spise bych se zamyslel nad tim, co psal Zabo. Chapu, ze tahle diskuze neni o typu pouzivanych klientu, ale stejne si dovolim napsat svuj nazor na tuto problematiku:
KMS je dle meho solidni mailserver, za jahoz velkou prednost (napriklad ve srovnani s Exchange) povazuji prave velice solidni antispamove reseni. A priznam se, ze nechapu firmu, ktera ma server s kvalitnim antispamem, pricemz tento dobrovolne vypne a nahradi nejakym resenim na klientech . . . Ale kazdemu co jeho jest.

Osobne take nevidim duvod nepouzivani "velkeho" Outlooku s KOFF nebo KOC za soucasneho preferovani Outlook Expresu. Pochopil bych jediny duvod - firma nejede na MS Office a nechce se ji platit za dalsi licence. Ale v tomto pripade bych urcite preferoval Webmail pred OE.

BoBik
  •  

Dobre pani.

Ale ako sa da ucit KMS Antispam, ked nepouzivate ani webmail, ani outlook ?

Dakujem.

S pozdravom, Robert.
  •  
Pavel Dobrý (Kerio) je nyní offline Pavel Dobrý (Kerio)

ruhrik<at>debondt.sk napsal dne Út, 03 listopad 2009 08:42
Dobre pani.

Dakujem.

V jakemkoliv IMAPovem klientu (napr. Outlook Express, Windows Live) pretahovanim emailu do/z slozky Junk Email. Je to popsano v tomto foru a v manualu.

Databáze znalostí: http://kb.kerio.com/
Technická podpora: http://www.kerio.cz/cz/support
  •  
oggo je nyní offline oggo

ruhrik<at>debondt.sk napsal dne Út, 03 listopad 2009 08:42
Dobre pani.

Dakujem.

Libovolný IMAP klient a přesouvat spam do složky Junk e-mail, případně Nevyžádaná pošta (podle toho, jak klient tuto složku mapuje).
  •  
stepan.lendak

jak mate nastavene Mezni hodnoty spamoveho hodnoceni?
btw: v polozce FILTR SPAMU je hned prvni volba: Povolit hodnoceni spamovym filtrem
  •  

Zdravim Vas.

Mam tam 5.0 a 9.5.

S pozdravom, Robert.
  •  
ozana je nyní offline ozana

Já mám 4.4 a 5.0.
A nemám problém s false positive.

[Aktualizováno: Čt, 05 listopad 2009 13:50]

•  
stepan.lendak

pokud se vam mnoho zprav oznacuje jako spam, pak bych zacal hybat s prvni hodnotou, to znamena smerem nahoru.
nastave si to treba na 6.0 a 9.5

Mel byste sam vedet, pri jake hodnote vam spam filtr validni zpravy oznacuje.

btw: ja ve firme jsem nastavil 5.0, 7.0 a spam nam nechodi skoro vubec.
  •  

Jak jsem uz psal vyse - nejprve by bylo dobre zjistit, co zpusobuje ony false positives. Jestli to neni treba SPF. Pokud mi budou posilat maily uzivatele s adresami z freemailu, pricemz maily jsou odesilany pres SMTP providera a ja mam na KMS zapnutou kontrolu na SPF, je problem na svete . . .

Ale mam pocit, ze tazatele badani v problemu prilis nezajima. Proste se rozhodl za antispam v KMS je spatne a chce ho vypnout . . .

BTW, ja mam hodnoty 3,0 a 4,0 a jsem spokojen. Takze je zajimave, ze nekdo kdo ma vyrazne "volnejsi" nastaveni filtru ma problemy s false positives.

BoBik
  •  

Zdravim vsetkych.

Zda sa, ze najlepsie bude, ak dam jeden priklad z hlavicky spravy - podla toho je aj vidiet, ze z akeho titulu to zaraduje ako spam:

X-Spam-Status: Yes, hits=5.5 required=5.0
tests=BAYES_50: 1.567,HELO_LOCALHOST: 3.941,HTML_IMAGE_RATIO_06: 0.001,
HTML_MESSAGE: 0.001,RDNS_NONE: 0,TOTAL_SCORE: 5.510,autolearn=no

Najviac problemov mi robi HELO_LOCALHOST...

A druhy priklad, o nieco horsi, ale samozrejme islo o inu spravu aj obsahovo, ale legitimnu:

X-Spam-Status: Yes, hits=8.8 required=5.0
tests=BAYES_50: 1.567,HELO_LOCALHOST: 3.941,HTML_IMAGE_ONLY_24: 1.552,
HTML_IMAGE_RATIO_04: 0.172,HTML_MESSAGE: 0.001,MIME_HTML_ONLY: 0.001,
RDNS_NONE: 0,SUBJ_ALL_CAPS: 1.6,TOTAL_SCORE: 8.834,autolearn=no

Vie o tom niekto nieco ?

S pozdravom, Robert.
  •  

Bude to chtít trochu větší kus hlavičky

X-Spam-Status: Yes, hits=10.0 required=4.4
	tests=BAYES_99: 4.07,FORGED_MUA_OUTLOOK: 3.116,HTML_IMAGE_ONLY_20: 1.546,
	HTML_IMAGE_RATIO_02: 0.383,HTML_MESSAGE: 0.001,HTML_SHORT_LINK_IMG_3: 0.001,
	L_SPAM_TOOL_13: 4.495,MISSING_MID: 0.001,RCVD_NUMERIC_HELO: 2.067,
	RDNS_NONE: 0,TVD_RCVD_IP: 1.931,TVD_RCVD_IP4: 3.183,
	URIBL_AB_SURBL: 1.86,URIBL_BLACK: 1.955,URIBL_JP_SURBL: 1.501,
	URIBL_SBL: 1.499,URIBL_WS_SURBL: 1.5,CUSTOM_RULE_FROM: 1.00,
	TOTAL_SCORE: 30.109,autolearn=spam
X-Spam-Flag: YES
X-Spam-Level: **********
Received: from 92.113.240.110 ([92.113.240.110])
	by mail.xxxxxxx.cz
	for xxxxx<at>xxxxxxx.cz;
	Thu, 5 Nov 2009 13:30:42 +0100
From: © 2002-2009 Pfizer Inc. <svedor<at>levi.com>
To: 
Reply-To: svedor<at>levi.com
Subject: Dear xxxx<at>xxxxxxx.cz 75% 0FF on Pfizer !
Date: Thu, 05 Nov 2009 12:30:06 -0120
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/related;
	boundary="----=_NextPart_000_0F8E_01CA5E24.78A95F80"
X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Normal
X-Mailer: Microsoft Outlook Express 6.00.2900.3138
X-MimeOLE: Produced By Microsoft MimeOLE V6.00.2900.3138

[Aktualizováno: Čt, 05 listopad 2009 15:50]

•  

O.K.

Teraz mi prisiel jeden mail... Zrovna sa to hodi...

Takze vacsia hlavicka:

Return-Path: <info<at>share-rapid.com>
X-Spam-Status: Yes, hits=6.7 required=5.0
tests=BAYES_50: 1.567,FUZZY_CREDIT: 1.238,HELO_LOCALHOST: 3.941,
HTML_MESSAGE: 0.001,MIME_HTML_ONLY: 0.001,RDNS_NONE: 0,
TOTAL_SCORE: 6.748,autolearn=no
X-Spam-Flag: YES
X-Spam-Level: ******
Return-Path: <info<at>share-rapid.com>
X-Envelope-To: ruhrik<at>debondt.sk
Delivered-To: debondt-sk__-ruhrik<at>debondt.sk
Received: (qmail 98960 invoked from network); 5 Nov 2009 14:32:38 +0100
Received: from unknown (HELO localhost) (195.80.185.7)
by mailhub5.slovanet.net with SMTP
for <ruhrik<at>debondt.sk>; 5 Nov 2009 14:32:38 +0100
Received: from mail2.qiuck.cz (mail2.qiuck.cz [89.185.240.97])
by mailhub5.slovanet.net (Postfix) with ESMTP id 7575F1D7126
for <ruhrik<at>debondt.sk>; Thu, 5 Nov 2009 14:32:37 +0100 (CET)
Received: from mail2.qiuck.cz (mail2.qiuck.cz [89.185.240.97])
(Authenticated sender: info<at>share-rapid.com)
by mail2.qiuck.cz (Postfix) with ESMTPA id D19D42956E5
for <ruhrik<at>debondt.sk>; Thu, 5 Nov 2009 14:32:36 +0100 (CET)
Date: Thu, 5 Nov 2009 14:32:36 +0100
To: ruhrik<at>debondt.sk
From: ShareRapid <info<at>share-rapid.com>
Reply-to: info<at>share-rapid.com
X-Original-Subject: =?utf-8?Q?Stahujte_a=C5=BE_do_konce_leto=C5=A1n=C3=ADho_roku _bez_objemu_o?=
=?utf-8?Q?mezen=C3=AD_dat?=
Subject: **SPAM** =?utf-8?Q?Stahujte_a=C5=BE_do_konce_leto=C5=A1n=C3=ADho_roku _bez_objemu_o?=
=?utf-8?Q?mezen=C3=AD_dat?=
Message-ID: <a5505a873b9a04c1fb3f006d6ad13747<at>mail2.qiuck.cz>
X-Priority: 3
X-Mailer:
MIME-Version: 1.0
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Content-Type: text/html; charset="utf-8"
X-EsetId: 8AD2CB25C8408133DF94

Mna zaujima HELO_LOCALHOST z dovodu vysokeho skore, ktore tam pridava na vahe...

Kto nieco o tom vie, nech napise...

S pozdravom, Robert.
  •  

Mailserver, který se hlásí jako localhost není příliš důvěryhodný
Received: from unknown (HELO localhost) (195.80.185.7)

nechybí mu reverzní DNS záznam?

[Aktualizováno: Čt, 05 listopad 2009 15:51]

•  

Zdravim.

Mal som tusaka, ze nieco take to bude.

Prave som to "cekol" na zopar strankach, ktore sa venuju hladaniu DNS a reverse DNS a podobnych udajov, a sranda je to, ze je to nejaky server naseho providera Slovanet.

Budem musiet podla vsetkeho kontaktovat ich technikov, ze co to maju ako nastavene, ked sa to takto identifikuje do sprav...

Vec sa ma tak, ze mame u providera domenovy kos na maily, a KMS stahuje z tohoto kosa spravy a triedi ich az na lokalnej urovni podla hlavicky "X-Envelope-To".

Ale aj tak dakujem za spolupracu, este patram v nejakych podkladoch o spam-assassine, a nasiel som tam jeden udaj, ze sa da zmodifikovat rucne parameter vahy jednotlivych testov, konkretne prave spominany HELO_LOCALHOST je tam tiez, a je na nom dost vysoke skore vahy - vid. http://spamassassin.apache.org/tests_3_2_x.html

Poskusame, uvidime, a ak nezabudnem, dam Vam sem vediet, co som ako nastavil a ako sa to chova, samozrejme po konzultacii s technikmi od providera, lebo to bude asi to "NAJ" na tom celom...

Zatial sa majte, a kto nieco bude vediet, nech sem hodi fakticku poznamku alebo riesenie.

Ziadne plane "blaboly"... To sa to potom nikomu nechce citat.

Zdravim Vas.

S pozdravom, Robert.
  •  

Co kdybyste priste rovnou napsal, ze pouzivate domenovy kos?

BTW, a proc vubec pouzivate takovu prasarnu, kdyz mate plnohodnotny mailserver?

BoBik
  •  

Odpoviem otazkou BoBik-u...

Ako dlho vie Tvoj Kerio Mail Server bezat, ked Ti vypadne prud na budove ? Mas podchytene vsetky aktivne sietove prvky na zalohe ? Ja som uzivatel s limitovanym rozpoctom, a nemozem si dovolit generator prudu. Ak si adminom, co pracuje pre nejaku vacsiu firmu, a mate to podchytene, gratulujem. Ale nie vsetci maju to stastie... Ak mi to na firme "zdochne", stale sa viem dostat k poste u providera...

K tej prvej poznamke - ak to malo byt dolezite, ospravedlnujem sa. Nikto nevie vsetko, ale debata sa zacala rozvijat, tak som pokracoval. Podla mna to nieco prinieslo...

A prosim, fora su pre diskusiu a navrhy. Nie nemiestne poznamky. Mozno si to tak nemyslel, ale nabuduce by som volil jemnejsi sposob vyjadrovania, pripadne navrhol nejake riesenie...

Dakujem za porozumenie...

S pozdravom, Robert.
  •  
stepan.lendak

a vam nebezi nekde zalozni backup mx server??

prece virtual server s debianem se da poridit od 200,- za mesic
pak nainstalovat postfix jako backup a hotovo.
  •  

Zdravim.

Od toho mam predpokladam domenovy kos. Nepredpokladam, ze by vypadky prudu boli nejako extremne dlhe (mam komplet aktivne prvky zalohovane vratane KMS PC tak na 2-3 hodinky). Stat sa to moze, ale vtedy nastupuje dorucovanie emailu zaloznym riesenim priamo z domenoveho kosa konkretnemu uzivatelovi uplne inou cestou, ako firemny LAN.

Predsa len zaujimava je pre mna firemna a nie sukromna komunikacia ludi, a tych par mailov, co pripadne potrebuju na pracu im mozem dorucit "na zeleze - napr. USB kluc" po stiahnuti na moj notebook po pripojeni alternativnym sposobom.

Samozrejme, problemom su vtedy pracovne stanice uzivatelov, lebo kto ma pevne PC, ten moze ist v podstate domov... Vtedy prechadzaju na pracu na notebookoch, co si beru domov, lebo vypadok a jeho odstranenie sa nikdy neda casovo presne definovat.

Ale az tak extremne kriticke ulohy zase nerobime, aby sme koli tomu museli riesit generator... A ani tie vypadky zase niesu kazdy tyzden, ani mesiac. Je to mozno 1-2x do roka, a to vieme prezit... Smile

Pripadne mi mozete napisat nieco o tom rieseni "backup MX server" mne sukromne do mailu, aby sme tuto diskusiu moc neopustali zachadzanim do inej problematiky.

Pripadne zalozte dalsi tiket s touto problematikou - backup MX server. Par ludi by to urcite uvitalo, mozno sa na to necham zlakat aj ja, a ked bude cas, navrhnem sefovi, ale ako ho poznam, nic o tom nebude chciet vediet, len si pozrie, co to bude stat a aky bude efekt...

Ale dakujem za tip, a teda, ak mate trocha casu, skuste mi o tom nieco dat do privatnej spravy - normalne na tu adresu, ako som prihlaseny...

Este raz vdaka.

S pozdravom, Robert.
  •  

Doménový koš je dnes opravdu dobrý leda tak na příjem spamu. Něco jako automobil poháněný parním strojem Laughing

Když mají být ty výpadky krátké, tak je zbytečné to řešit. Bez proudu v budově se k poště u providera dostanete kudy? Přes GPRS/EDGE z NB? Všichni zaměstnanci mají NB a GPRS modem?

•  

Presne tak, tak sa pripajam, a je to v pohode...

Pripadne idem domov, a pracujem cez ineho ISP.

A co sa domenoveho kosa tyka, ako pises, ze je to prezitok, skus si prosim na papier dat vsetky pre a proti tohoto riesenia, a potom to sem zavesit, a nehovorit iba ze nieco je dobre, a nieco zle.

Kazda vec ma svoje "muchy"...

S pozdravom, Robert.
  •  

ruhrik<at>debondt.sk napsal dne Čt, 05 listopad 2009 16:27
Odpoviem otazkou BoBik-u...

Ako dlho vie Tvoj Kerio Mail Server bezat, ked Ti vypadne prud na budove ? Mas podchytene vsetky aktivne sietove prvky na zalohe ? Ja som uzivatel s limitovanym rozpoctom, a nemozem si dovolit generator prudu. Ak si adminom, co pracuje pre nejaku vacsiu firmu, a mate to podchytene, gratulujem. Ale nie vsetci maju to stastie... Ak mi to na firme "zdochne", stale sa viem dostat k poste u providera...

K tej prvej poznamke - ak to malo byt dolezite, ospravedlnujem sa. Nikto nevie vsetko, ale debata sa zacala rozvijat, tak som pokracoval. Podla mna to nieco prinieslo...

A prosim, fora su pre diskusiu a navrhy. Nie nemiestne poznamky. Mozno si to tak nemyslel, ale nabuduce by som volil jemnejsi sposob vyjadrovania, pripadne navrhol nejake riesenie...

Dakujem za porozumenie...

Je treba si uvedomit nekolik zasadnich veci:
1. Domenovy kos je dobry tak akorat k propousteni spamu.
2. I pri vypadku primarniho mailserveru nedojde ke ztrate e-mailu. Bavim se samozrejme o vypadku v radech hodin. Kazdy rozumne nakonfigurovany mailserver je nakonfigurovany tak, ze v pripade nedostupnosti prijemce ulozi mail do fronty a periodicky se snazi kontaktovat cilovy mailserver. Vetsionou minimane dva, casteji tri dny. Takze kecy o generatoru jsou mimo misu.

Osobne nepouzivam ani zalozni MX, protoze to je take dobre akorat tak pro spamy. Proste mam klasicke reseni s tim, ze mailserver je realizovan na kvalitnim zeleze, samozrejme je na UPSce a vypadky napajeni delsi nez par minut mame tak jednou do roka. Takze no problem. BTW, take jsme firma s pomerne omezenym rozpoctem . . .

Ja zacinam mit z cele diskuze takovy pocit, ze tazatel je takovy ten admin - lepic, ktery rad pouziva nestandardni reseni, a pak se velice divi, kdyz se dostavuji nestandardni vysledky.

Samozrejme muze byt ze strany vedeni pozadavek na 24x7 dostupnost mailserveru, ale pak je treba take vedeni rici, ze takovy pozadavek neco stoji . . .

Je to muj posledni prispevek v tomto threadu, protoze si nemyslim, ze by tazatel byl ochoten akceptovat rozumne rady.

BoBik
  •  

Mily BoBik-u.

Ak neznesies trocha kritiky k sposobu Tvojho vyjadrovania, prosim, nepis na technicke fora. Chod niekam na chat, a mozes sa vyblbnut, kolko chces. Stacilo napisat kratke "sorry"...

A ktomu "lepicovi" len tolko, ze ak povazujes ludi za nieco, co niesu, bez toho, aby si sa najskor opytal na napriklad v tomto pripade na hardverove zazemie, tak prosim. Je to vec nazoru alebo u Teba mozno pohladu na zivot okolo seba.

Ak Ti pripada zakupenie rackoveho backup riesenia + Kerio produkty + podchytene LAN aktivne prvky na zalohach ako lepenie, tak to potom smekam klobuk.

A inak, kto setri, ma za tri. Toto stare porekadlo este stale plati...

A lepic v principe som. A som na to aj hrdy. Lebo kto zlepi nepriestrelne riesenie, ten je macher. Ale taky sa asi nenajde... A smerovat sa len na jedno riesenie prinasa stagnaciu v profesnom zivote admina, a to tiez nieje moc dobre...

Ale BoBik-u nechajme osobne invektiva stranou, venujme sa teme ci teda vypnut antispam, alebo ho eventualne nasadit na samostatnom serveri (ci uz virtualnom, alebo realnom, alebo ako predradeny dalsi softverovy segment pred KMS) a mat moznost konfigurovat si plugin-y nezavisle na KMS engine pruznejsie. Lebo sa mi zda, ze po zmene vahy testu v nizsie spominanom subore 50_scores.cf som musel spravit restart KMS, kym akceptoval zmenu v .cf subore...

-----------------------------

A teraz k teme: rysuje sa riesenie odstranenia problemu s velkou vahou testu HELO_LOCALHOST, zatial sice iba na mojej strane zmenou suboru 50_scores.cf a nastavenim posledneho parametru na nizsiu hodnotu 1.000 (alebo kolko chcete). Otazka na providera este neisla, najskor si to chcem poriadne nastudovat, kym sa nieco opytam... Smile

Potom sa ozvem s finalnym riesenim a zdovodnenim...

S pozdravom, Robert.
  •  
sappa je nyní offline sappa

no ja poznam viacej takychto firiem sice nepouzivaju KMS ale maju podobne problemy a je to otom ze predstavitelia firmy si mysla ze je to lepsie riesenie ako mat vlastny plnohodnotny mail server

ja to zvatcsa riesim tak ze nech si u providera kupia mail sluzby aby si mohli spravovat svoju domenu sami ale mail server nech je u providera alebo nech to maju useba je to kazdopadne lepsie ako domenovy kos
zazil som aj taky problem ze firma mala pripojenie aj domenovy kos od jedneho providera a po zmene providera pripojenia k internetu sa nemohli dostat k mailom v domenovom kosi lebo boli blokovane pripojena a jedine to islo cez web rozhranie

ja osobne by som mozno namiesto tohoto riesenia pouzil providera ako zalozny mail server a kms ako primarny s priamim dorucovnaim na kms
a ked niekto potrebuje maili mat dostupne 24/7 tak musi zato platit inak to nejde

Kerio Connect (win32)
~1000 users

Kerio Control (win32)
~1000 users
  •  
zabo

Co sa tyka boja proti spamu je domenovy kos to najhorsie riesenie. Ten sekundarny server tiez nie je ziadna vyhra, spameri zneuzivaju aj backup servre a mozno este castejsie. Mne osobne vyhovuje mat vsetko u seba a o vsetko sa starat a nastavit si to ako chcem ja. Vypadky u mna nehraju rolu, tak mozno preto. Ak uz ide o tie vypadky tak lepsim riesenim ako ten domenovy kos je server u provajdera (nemusi to byt poskytovatel konektivity) ci uz fyzicky alebo virtualny, co zas az tak vela euracov nestoji a splnuje poziadavky na dostupnost, antispam.
  •  

Takze finalne riesenie v scenari, kde je nasadeny KMS a potrebujete zmenit nejake vahove hodnoty testov spam-assassinu.

Vytvorenie suboru "user_prefs.cf" v adresari "...\kerio\MailServer\plugins\spamassassin\rules"

Zmena vahy testu "HELO_LOCALHOST" na uzivatelom zadanu hodnotu - ja som tam dal "0".

Potom restart KMS PC, lebo proste nereaguje na zmenu v subore... Neviem preco, ani to neskumam, skor to bude otazka na vyvojarov v Kerio...

• Příloha: user_prefs.cf
    (Velikost: 1.90KB, Staženo 245 krát)

S pozdravom, Robert.
  •  
Pavel Dobrý (Kerio) je nyní offline Pavel Dobrý (Kerio)

ruhrik<at>debondt.sk napsal dne Po, 09 listopad 2009 10:24
Takze finalne riesenie v scenari, kde je nasadeny KMS a potrebujete zmenit nejake vahove hodnoty testov spam-assassinu.

No, neni to uplne perfektni reseni, ale je jedine, ktere muzete udelat na strane KMS (dokud si to nespravi provider).

Citát:

Potom restart KMS PC, lebo proste nereaguje na zmenu v subore... Neviem preco, ani to neskumam, skor to bude otazka na vyvojarov v Kerio...

Staci restartovat sluzbu KMS, neni treba rebootovat pocitac.

Databáze znalostí: http://kb.kerio.com/
Technická podpora: http://www.kerio.cz/cz/support
  •  
zichovsky je nyní offline zichovsky

Přidávám se k těm, co již psali, že "doménový koš" je špatné řešení. Doménové koše byly používány v době, kdy nebylo běžné mít trvalé připojení k internetu, většina firem měla dial-up.
V dnešní době levného trvalého připojení téměř kdekoliv už jsou doménové koše skutečně přežitek.

Chtěl jste výhody a nevýhody? Tady jsou jak to vidím já:
Výhoda: k poště se jde v koši dostat nouzově i při výpadku vlastního mailserveru (o tom jak složité nebo krkolomné to může být ale radši nemluvím, navíc řešení "poštu konkrétnímu člověku stáhnu ručně a předám na USB" může právně kolidovat s listovním tajemstvím)

No a teď už nastávají jen nevýhody Smile
- Zdržení doručení pošty (zatímco při přímém spojení se zprávy doručují uživatelům okamžitě, doménový koš se vybírá a roztřiďuje v nějakých předem stanovených intervalech).
- nemožnost opravdu účinně bojovat proti spamu už "na vstupu" používáním "zpoždění odpovědi".
- na zprávy nefungují blocklisty, SPF, Caller-ID apod.
- do doménového koše padá i pošta pro neexistující uživatele (v 99% spam)
- hlavičky pošty jsou částečně "deformovány" (protože poštu přijal jiný server), což může zhoršit přesnost vyhodnocení spamassassinem (protože poštu zpracovává jako by ji přijal váš server).

Největší nevýhodu vidím právě ve výrazně omezených možnostech nastavení proti spamu.
A rozhodně raději nebudu uživatele zahlcovat spamem (který třeba v našem případě dělá už 75% objemu pošty).
V případě krátkodobého výpadku (nejde elektřina či internet) není vůbec žádný problém, bez elektřiny stejně lidi nic neudělají, takže jim nechybí ani pošta. A i ti co mají notebooky to vždycky "přežili" bez problémů.
Navíc v případě výpadku "skončí" po vyčerpání UPS nejen pošta, ale i další systémy (ERP apod.) takže stejně většinou nemůžou nic užitečného dělat i kdyby měli poštu z doménového koše.

No a v případě krachu serveru není problém KMS nouzově zprovoznit ze zálohy na jakémkoliv slušnějším PC, a výpadek nebude delší než je doba na obnovu zálohy (řádově minuty až hodina, záleží na velikosti dat v KMS).

Jsem taky z firmy s omezeným rozpočtem (která firma dnes rozpočet neomezuje), ale máme normálního ředitele, kterému je jasné, že 24/7/365 dostupnost je neskutečně drahý sen, a proto ho ani nepožaduje.

P.S. ve dvou jiných firmách, se kterými spolupracuji, jsme přehazovali doručování pošty z doménového koše na přímé na KMS (a to jsou firmy ještě menší než naše a do IT investují naprosté minimum). Všichni jsou nadšeni, že jim téměř úplně přestaly do schránky chodit spamy, a přitom z jejich pohledu se vlastně vůbec nic nezměnilo, připojují se na KMS stejně jako před tím.

P.P.S. Z hlediska DNS, zaloznich MX serveru apod. se mi osvedcilo nasledujici:
MX priorita 1 - nas vlastni KMS server (bezne dorucovani posty)
MX priorita 10 - server providera (zalozni server ktery postu "podrzi" v pripade vypadku KMS serverz)
MX priorita 20 - opet nas vlastni KMS server (past na spamery, kteri schvalne posilaji maily na MX s nejnizsi prioritou, protoze ocekavaji, ze bude mit nejslabsi ochranu)

P. Zichovsky
  •  

Dakujem za info.

Porozmyslam, mozno prejdem z domenoveho kosa (DK) na priame dorucovanie, ale zatial potrebu nemam.

Napriek x rokom, pocas ktorych KMS mame nasadene, som s DK problem zatial nemal.

Pre mna ma tu jednu velku vyhodu, ze nepotrebujem zalozne rieseny mail server.

-------------

Ale zaujala ma informacia o tom, kolko % z Vasej posty je spam.

Zda sa mi to dost vysoke cislo.

Osobne mam skusenost, ze pokial sa uzivatelia spravaju rozumne, spamu je malo. Mal som tu dvoch ludi, co sa asi nespravali rozumne, a chodili na stranky, na ktore nemali (ale to neodsledujete, ak nemate striktnu politiku), a tym chodil spam ako na beziacom pase...

Po ich odchode z firmy a nasadeni riesenia "neodpovedat" a "nereagovat" na postu im chodiacu, sa situacia asi po pol roku upravila, a znova sme sa dostali do stavu, ked mam ca. 10 sprav denne cisty spam. A to mame DK.

S pozdravom, Robert.
  •  
zichovsky je nyní offline zichovsky

A to kontrolujete/ctete veskerou postu vsech uzivatelu, ze mate takovou jistotu ze jen 10 zprav denne je spam?

U nas je to dano tim, ze firma pouziva maily a vlastni domenu uz cca 15 let, a minimalne "obecne" maily (typu firma<at>firma.cz, info<at>firma.cz apod.) jsou diky tomu samozrejme davno "proflakle" a na ne tak smeruje nejvetsi mnozstvi spamu (a taky nejvetsi mnozstvi legitimni posty). Navic maji nase maily v adresarich ruzni partneri po celem svete, a kdyz nekomu nejaky vir/malware "vykrade" adresar... Proste vy se muzete chovat jak zodpovedne chcete, ale jak k tomu donutite obchodni partnery?

Statistika v KMS je jasna, 25% je normalni posta, 11% jsou oznacene spamy (uzivatelum spadnou do "junk mail" a muzou z tama pripadne legitimni zpravy vytahnout), 1% jsou nedetekovane spamy (server je neoznacil, ale uzivatele nasledne ano), a celych 62% jsou spamy s tak vysokym skore, ze je server rovnou maze. Jo a 0% (zaokrouhlene, realne 8ks) spamu bylo uzivateli oznaceno jako legitimni. Vsechno na vzorku cca 41tis. mailu za posledni 3 mesice.
A ta statistika se navic tyka jen mailu, ktere "prosly" serverem. Nezahrnuje spamy, ktere server "zarizl" jeste pred prijetim, treba diky "odrazovani spameru" (zpozdeni odpovedi) a diky tomu ze maily smerovaly na neexistujici uzivatele. To by pak procento spamu bylo jeste vyssi.

Jinak si nemyslim, ze bysme meli nejaky extra zvlastni pomer, myslim ze to celkem odpovida tomu, jaky pomer spamu uvadeji ruzne "globalni" analyzy. Bohuzel trend je spatny, pomer spamu se neustale pomalu zvysuje (a proto diky KMS za velmi slusne fungujici antispamove reseni Smile.

P. Zichovsky
Předchozí téma: Počet složek ve složce zprávy v okně Today
Další téma: Vícenásobné doručení emailu
Jít na fórum:

Disclaimer:
Kerio discussion forums are intended for open communication between forum members and may contain information and material posted by members which may be useful in learning about Kerio products. The discussion forums are not intended to provide technical support for any specific product. Any information implied or expressed in the discussion forums is that of the posting member. Kerio is in no way responsible for the information posted in the forums, or its accuracy. Kerio employees may participate in the discussions, but their postings do not represent an offical position of the company on any issues raised or discussed. Kerio reserves the right to monitor and maintain the forums to promote free and accurate exchange of information.

Aktuální čas: So říj 21 08:48:49 CEST 2017

Celkový čas potřebný k vygenerování této stránky: 0.00672 vteřin
.:: Kontakt :: Domů ::.
Běží na: FUDforum 3.0.4.