Connect. Communicate. Collaborate. Securely.

Domů » Česky » Kerio Connect » Kerio Connect 8 RC (nové funkce)
  •  
ozana je nyní offline ozana

Příspěvky: 713
Odeslat poštu tomuto uživateli
Peklo zamrzlo - Kerio zavedlo Greylisting. Tak teď už zbývá jen tarpitting. Snad se ho dožiju dříve než půjdu do důchodu. SMTP z některých sítí bych s radostí utopil v sudu s térem namísto nyní praktikovaného blacklistingu.

Mnoho lidí by přivítalo kromě integrovaného Sophos AV i bezplatný ClamWin.
  •  
Pavel Dobrý (Kerio) je nyní offline Pavel Dobrý (Kerio)

Příspěvky: 1550
Odeslat poštu tomuto uživateli
Tarpitting je v Kerio Connect implementován již dávno. Nastavení můžete najít pod volbou Spam Repellent.

Databáze znalostí: http://kb.kerio.com/
Technická podpora: http://www.kerio.cz/cz/support
  •  
ozana je nyní offline ozana

Příspěvky: 713
Odeslat poštu tomuto uživateli
Nemyslím si, že Spam Repellent je to, co si pod tarpitingem představuji já. Já myslím takové to natahování komunikace, jako by linka měla rychlost třeba jen 2kbps. Odrazování Spammerů jen odloží úvodní SMPT pozdrav HELO/EHLO o 20-25s.
  •  
Pavel Dobrý (Kerio) je nyní offline Pavel Dobrý (Kerio)

Příspěvky: 1550
Odeslat poštu tomuto uživateli
Ano, dělá to dvě nejčastější metody tarpittingu, tj. zpoždění SMTP greeting a poslouchání na spojení na nevyžádaná data. Což odpovídá definici tarpittingu: http://en.wikipedia.org/wiki/Tarpit_(networking)
Citát:
One method increases transfer time for all mails by a few seconds by delaying the initial greeting message ("greet delay"). The idea is that it will not matter if a legitimate mail takes a little longer to deliver, but due to the high volume, it will make a difference for spammers. The downside of this is that mailing lists and other legitimate mass-mailings will have to be explicitly whitelisted or they will suffer too.
Some email systems, such as sendmail 8.13+, implement a stronger form of greet delay. This form pauses when the connection is first established and listens for traffic. If it detects any traffic prior to its own greeting (in violation of RFC 2821) it closes the connection. Since many spammers do not write their SMTP implementations to the specification, this can reduce the number of incoming spam messages.

Databáze znalostí: http://kb.kerio.com/
Technická podpora: http://www.kerio.cz/cz/support
Předchozí téma: MS Office 2013 a KOFF
Další téma: Windows Phone 8
Jít na fórum:
  


Disclaimer:
Kerio discussion forums are intended for open communication between forum members and may contain information and material posted by members which may be useful in learning about Kerio products. The discussion forums are not intended to provide technical support for any specific product. Any information implied or expressed in the discussion forums is that of the posting member. Kerio is in no way responsible for the information posted in the forums, or its accuracy. Kerio employees may participate in the discussions, but their postings do not represent an offical position of the company on any issues raised or discussed. Kerio reserves the right to monitor and maintain the forums to promote free and accurate exchange of information.

Aktuální čas: Po srp 20 06:54:25 CEST 2018

Celkový čas potřebný k vygenerování této stránky: 0.95524 vteřin
.:: Kontakt :: Domů ::.
Běží na: FUDforum 3.0.4.